Ismét Budapestre figyel az USA!
2020 januárjában mutatják be Samantha Brown "Places to Love" utazós műsorának harmadik évadját. Az első részt az amerikai stáb Budapesten készítette. A műsort elsősorban a PBS tévétársaság sugározza. Ez az amerikai közszolgálati csatorna, amit inkább az idősebb és iskolázott közönség kedvel. Többmillió nézőhöz jut el a magyar főváros szépsége az Emmdy díjas utazó segítségével.
Samantha közel 70 országban járt már, 20 éve készít utazós műsorokat. Többek között a Travel Channelnek is dolgozott. Saját bőröndmárkája van és tele van hasznos utazós tanácsokkal. A műsorvezető személyisége lehengerlő. Az első perctől kezdve a barátodnak érzed. Ilyen könnyedséggel utazza be a világot és mutatja be azokat a helyeket, amiket igazán szeret. A Places to Love-ban nem csak a helyszínek érdekesek, hanem a helyiek, akik bemutatják azokat. A műsor készítői nem egy standard formulát követnek, hanem engedik, hogy a flow vigye előre a műsort (persze ezt hatalmas utánajárást és szervezést igényel). A budapesti részbe én is bekerültem, mert Samantha New york-i szomszédja közös barát. A sok nyári utazás miatt először nem tudtam vállalni a felkérést, de aztán mégis összejött, mert mindenkinek változtak a tervei. Nagyon örültem, hogy Budapest helyi arcai közé én is bekerültem.
A félórás műsor a budai Várban kezdődik, ahol Gyémánt Balázs minimál történelmi hátteret ad Budáról és Pestről és a két városrész közti különbségről. Szóba kerül a Halászbástya és a csodálatos Duna. Samanthanak várakozáson felüli az első benyomása Budapestről.
Innen irány a New York Café, az írok egykori törzshelye. Ugron Zsolna, íróval beszélgetnek a budapesti kávékultúráról. Samanthanak nagyon tetszik, hogy a helyiek nem elviteles kávét isznak, hanem örömmel ülnek le minden bögre koffeinnel.
A város bemutatása a Széchenyi fürdőben folytatódik, ahol kiderül, hogy itt nem csak pihenni lehet, hanem gyógyulni is az ásványi kincsekben gazdag termál vízben. Amit a helyieknek ráadásul receptre írnak fel az orvosok. Ez az amerikai közönségnek mindig nagyon tetszik.
Samantha kíváncsisága a Parlamentbe viszi, ahol Lukács András mutatja be neki az ország legnagyobb házát és a koronázási ékszereket. Ritkán hagyják egyébként, hogy a stáb ilyen közelről vegye fel a koronát.
A város eleganciája és luxusa az amerikai közönség számára azért is lehet csábító, mert megfizethető. Ezt egy Michelin-csillagos étteremben mutatjuk be közösen. A Stand étteremben modern mini-lángost és újragondolt gulyást eszünk. Ehhez jön egy kis libamáj és persze a tokaji aszú. A számlát Samantha állja.
A műsorvezető egyik tuti utazós tippje, hogy a drága éttermek többségében lehet ebédelni is sokkal barátibb áron, mint vacsorázni. Egy ebéd ital nélkül Budapesten kb. 40$-ba kerül fejenként.
Ebéd után egy kis klasszikus zene következik. A Liszt Ferenc Zeneakadémiában Szabó Palenik Gergő kalauzol az art deco stílus és a kiváló koncertterem között. Joshua Bell amerikai hegedűművészt pont elcsípte a stáb, aki aznap koncertezett a Zeneakadémián.
A nap koronázása a naplemente volt a Bazilika mellett található Aria Hotel teraszán egy koktél kíséretében.
Samantha, életében először Budapesten járt zsinagógában. Frölich Róbert főrabbi kalauzolja a Dohány utcai zsingagógában, ahol szóba kerül, hogy az épület egy katedrális, egy mecset és egy zsinagóga keresztmetszete. A világtörténelem szomorú időszaka is előkerül, ahol Samantha a zsinagóga kertjében található temetőben el is érzékenyül.
Dunai és éjszakai képek következnek, majd jön egy baráti vacsora Kelemen Barnabással és ifjabb Sárközi Lajos zenekarával a Café Vianban a Liszt Ferenc téren.
A tévéműsorban arra a megállapításra jutnak a megszólalók, hogy Budapest a zene és a kiváló ételek városa remek cigány- és komolyzenével. Budapest még felfedezetlen és tele van meglepetésekkel, itt van a kelet és nyugat találkozása Európában, ahol több, mint ezer év történelmét lehet megtapasztalni.
Ezekért kell többek között Budapestre utazni.
Nekem nagy élmény volt az amerikai, profi stábbal együtt forgatni a világ egyik legszebb és legizgalmasabb városában, a szülővárosomban, Budapesten.
A linket bátran küldjétek tovább külföldi ismerőseiteknek, hogy ráhangolódjanak a budapesti utazásra!
A teljes műsor megtekinthető itt:
A fotók forrása: https://samantha-brown.com/episodes/season-3/budapest-hungary/
Ne maradj le a többi élményről sem, iratkozz fel a Facebookra, Youtube-ra és az Instagramra.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
acs69 2020.01.13. 00:45:07
haXXor 2020.01.13. 05:03:20
AlexAston 2020.01.13. 07:05:23
Ja, hogy a lehúzós helyek a cél?
rnz 2020.01.13. 07:11:37
rnz 2020.01.13. 07:13:40
Nyilván aki akar, az könnyedén talál magának olcsóbb helyet, a tripadvisor és társai használata bárkinek adott.
Utó Pista 2020.01.13. 07:46:11
tpl 2020.01.13. 08:11:30
tpl 2020.01.13. 08:12:19
tpl 2020.01.13. 08:13:38
Attilajukkaja 2020.01.13. 10:16:30
"Vajon hány olyan ember van, aki ebben a "szerencsében" részesül?"
Aki elmegy az orvoshoz és arra jogosult is. Ha olyan megbetegedése van, akkor csökkentett áron veheti igénybe a gyógyfürdőket. Ha jól tudom, a nyugdíjasoknak eleve jár évi 5 alkalom kedvezményesen, de ebben nem vagyok biztos.
@AlexAston:
"Ja, hogy a lehúzós helyek a cél?"
A cikkben is benne van, hogy ez a DRÁGA éttermekre vonatkozik. Attól meg, hogy valami drága, még nem feltétlenül lehúzós is. Negyven US dollár náluk nem számít olyan nagyon drágának sem. És igen, nyilván ezeket propagálják. :o)
acs69 2020.01.13. 13:14:54
Attilajukkaja 2020.01.13. 13:56:00
Ez nem elmélet!!! Idős édesanyám is kapott ilyen kedvezményt az orvosától a Gellért fürdőbe az ízületi bántalmai miatt. Onnan tudom az "elméletet".
Amúgy baromi drágák ezek a fürdők (a Gellértbe minimum 6 ezer), ha rendszeresen akarsz járni. De biztosan van valami bérletes akciójuk is.
gybala · http://www.balazsutazik.hu 2020.01.13. 14:06:43
www.businessinsider.com/fast-fashion-environmental-impact-pollution-emissions-waste-water-2019-10#thats-more-emissions-than-all-international-flights-and-maritime-shipping-combined-12
Az utazás és főleg a repülés környezeti hatásával én is foglalkozom, de egy Greenpeacestől hallottam, hogy a fast-fashion (a gyors divat, Zara, H&M és társai) sokkal nagyobb terheléssel bírnak a Földre.
Az amerikai utazók védelmében: a legtöbben ha Budapestre jönnek, még 1-2 országot felkeresnek. Budapest, Pozsony, Prága, Zágráb, Varsó is része szokott lenni a kelet-európai túrának. Ezek többségébe vonattal, autóval vagy busszal mennek. (Prágába és Varsóba mondjuk repülővel).
AlexAston 2020.01.13. 23:08:36
Az a baj, hogy nem ezek a jó éttermek. Ezek turistáknak vannak, ugyanúgy mint külföldön is. A jó helyek azok, ahol a helyiek ("normálisak") esznek. Pl. Kakas Étterem. Ott a normális magyar konyhát kapják, nem a felfújt látvány konyhát méreg drága áron.
De ez persze igaz mindenhol máshol is.
AlexAston 2020.01.13. 23:10:47
Attilajukkaja 2020.01.14. 10:36:13
" ha a drága helyen a 40 dollár az olcsó, valahogy az sem kerek."
Miért nem? Ami az USA-ban nem számít drágának (40 USD), az nálunk már az.
"Az a baj, hogy nem ezek a jó éttermek. Ezek turistáknak vannak, ugyanúgy mint külföldön is."
Ezzel nem értek egyet. Természetesen vannak más jó éttermek is, de attól még az itthoni drága éttermek nem lesznek rosszak. Nyilván lenne arra is példát hozni, amikor egy étterem érdemtelenül drágán számlázza ki a fogyasztást, de a reklámfilm nem ezekre hívja fel a turisták figyelmét.
"A jó helyek azok, ahol a helyiek ("normálisak") esznek."
A kettő nem zárja ki egymást. A "normális" meghatározását pedig nem értem.
Nyilván senki nem étkezik hasonló helyeken nap mint nap. Én sajnos nem engedhetem meg magamnak az ilyen éttermeket, de egyszer külföldön meghívtak egy ilyen vacsorára, ami igazán különleges, feledhetetlen élmény volt. Az ételek nagyon finomak voltak és nem is maradtam éhen. Akkor én már az abnormális kategóriába kerültem?