Az RTL Reggeliben a túlturizmusról és az utazóbloggerek felelőségéről beszélgettünk az olaszországi Velence kapcsán, ahol bevezettek egy hétvégi 5 eurós belépődíjat. A videóban és itt a blogon tippeket adok arra, hogy utazóként hogyan csökkenthetjük a tömegturizmus negatív hatásait.
Mit kell tudni az 5 eurós velencei belépődíjról?
A Velence belépődíjat 2024. július közepéig kísérleti jelleggel vezették be. Azt csak szombat-vasárnap kell megfizetni 8.30-16.00 között azoknak, akik egy napra érkeznek a városba kirándulni és nem ott szállnak meg. A hivatalos weboldalon kell regisztrálni és fizetni, majd a QR kódot bemutatni. Mentességet kapnak a helyi lakók és azok, akik családtagot, barátot látogatnak meg (regisztrálniuk viszont nekik is kell). Nem kell fizetni a 14 éven alattiaknak és az Európai Fogyatékossági Kártya tulajdonosaiknak és kísérőjüknek, valamint rendőröknek és tűzöltóknak, sporteseményre érkezőknek. További részletek ezen a linken.
10 tipp a tömegturizmus kikerülésére:
1) Utazz a főszezonon kívül az elő-utószezonban.
Ez nyilván nem mindenkinek megoldható a szabadságok és az iskolaszünetek miatt, de törekedj arra, hogy ne a mainstream-mel együtt indulj útnak. Gyakran kedvezőbb ajánlatokat is találsz.
2) Látogass a felkapott helyekre hétköznapokon, kora reggel vagy késő délután.
A legtöbb turista reggel 9 körül indul útnak miután megreggelizett a hotelben. Előzd meg őket. Hidd el, hogy Velence, Róma és Barcelona és teljesen más arcát fogja mutatni reggel 7-kor még a csúcsidőben is.
3) Keress fel "másodlagos" városokat is.
Ezek a fő úticél közelében lévő kevésbé ikonikus helyek. Azzal is csökkentheted egy úticélon a túristatömeget, hogy egy napot egy közeli városban vagy a szomszédos régióban töltesz. Nézz ki egy közeli helyet a térképen, ami nem annyira felkapott és látogass el oda is.
4) Utazz egyénileg vagy kisebb csoportokban, amik kevésbé terhelik az adott úticélt.
Az ingyenes csoportos gyalogos városnézések lehet, hogy kímélik a pénztárcád, de a túl sok ember zavaró lehet.
5) Kerüld a legnépszerűbb úticélokat és merj letérni a kitaposott ösvényről.
Biztos, hogy Velencébe, Barcelonába, Dubrovnikba kell utaznod csak azért, mert oda vannak jó áron repjegyek? Balin sem akarsz egész nap a forgalomban ülni a keskeny utakon és a Plitvicei tavakat is jobb lenne csendben megnézni...
6) Kövess olyan utazóbloggereket, akik a világ kevésbé ismert helyeit is megmutatják.
Legyél nyitott új helyekre, kultúrákra. Itt a Balázs utazik blogon és az Instagrammon olyan helyeket is megmutatok, amik alternatívát mutathatnak a népszerű úticélok mellett/helyett.
7) Utazz lassabban, tölts több időt egy helyen.
Maradj még egy napot a környéken.
8) Költsd el jó helyen a pénzed.
Támogass helyi vállalkozásokat, kávézókat, üzleteket, amik az ott élőket segítik.
9) Tartsd be a játékszabályokat!
Ha valahol tiltótáblát látsz, hogy ne lépj be egy magánember kertjébe, ne parkolj a lakóövezetben, ne szemetelj vagy ne hangoskodj az utcán, akkor azokat tartsd is be.
10) Készülj fel az útra, foglalj időben jegyet.
Sok helyen időalapú jegyet kell foglalni a nevezetességeknél. Ez segíti, hogy élvezhetőbb legyen a látogatásod egy kilátóban vagy múzeumban.
A népszerű városok a jövőben is be fognak vezetni újabb szabályokat és díjakat, hogy kezelni tudják a nagyszámú látogatót. A belépődíjaknak nem lesz visszatartási ereje, de talán az utazók fejében elindítanak valami változást. Abban talán mindenki egyetért, hogy tömegben felfedezni helyeket nem jó. Mi a rugalmasságunkkal és nyitottságunkkal segíthetjük a fenntarthatóbb turizmust.
Fontos, hogy a fenti tippeket alkalmazzuk, mert olyan kulturális és természeti károkat okozhatunk, amiktől a kiszemelt úticélok elvesztik azt, amiért elsősorban oda akartunk látogatni.
A videót itt tudod megnézni vagy ezen a linken:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.