Berlin, télen hideg és szürke. Hamar sötétedik, ritkán bújik elő a nap. Ez ellen tett egy fényszobrász, 100 táncos és 1,5 millió fénypont.
A legtöbb ismerősöm messze elkerüli a német fővárost a hideg hónapokban. Pedig ennyi színt és életet, amit Berlinben tapasztaltam decemberben, rég láttam bárhol. Három programot ajánlok, ahol a fények és színek vannak a központban.
Berlin valóban nem a legszebb városok közé tartozik, de rengeteg olyan eldugott vagy kevésbé eldugott hely van, ami akár télen is vonzóvá változtatja.
Christmas Garden - Karácsony Kert
Vízkeresztig (jan. 6.) látogatható a karácsonyi fényárban úszó botanikus kert. Varázsutazásra invitálnak a 2 kilométeres szakaszon, amit másfél óra alatt lehet kényelmesen végig járni. 20 installáció van szétszórva a parkban a fák és növények között. A fagyöngyönön kívül, a többi növényt a sötétben nem látod, de ha a botanikus kertet és a pálmaházat szeretnéd megnézni, akkor azt a rendes nyitvatartási időben (reggel 9 és délután 3 között) megteheted
1,5 millió fénypont van a kivilágított kertben
A nagy durranás az útvonal végén a kivilágított pálmaház és környéke, ami a csilingelő karácsonyi zenék ritmusára villog. Némelyik installáció nagyon látványos, de van pár „csak úgy” kihelyezett hóember, ami az amerikai házak kivilágításához szokott nézőt, már nem tudja meghatni
Finom forraltbor, német vásári finomságok, jégkorcsolya pálya és pillecukor stand is van, amit a nyílt tűzön tudsz megolvasztani.
Hasznos: A felnőt jegy 15-19 euro között van. Gyerekeknek, diákoknak és nyugdíjasoknak van kedvezmény. Lehet időpontra váltani jegyet, vagy akár a helyszínen is megvásárolni, bár előfordulhat, hogy nem lesz már. Ha előre váltasz jegyet időre, de rossz az idő, a jegyet nem tudod beváltani.
Tipp: ha fotózni szeretnél, egy állványt (tripodot) mindenképpen vigyél magaddal, mert akkor nem lesznek olyan elmosódottak a képek. Részletek
Jüdisches Museum Berlin – Zsidó Múzeum
A berlini zsidó múzeum több szempontból is kötelező látnivaló. Az épület alaprajza (Daniel Libeskind építész), a vészkorszakhoz kapcsolódó szimbolikus terek nagy hatással voltak rám. A Welcome to Jerusalem kiállítás nagyon érdekesen mutatja be a világ egyik legösszetettebb és spirituálisabb városát. Ezen kívül, az új kortárs szárnyban kapott helyett a világ legnagyobb fényszobrászának, James Turrellnek a Ganzfeld „Aural” kiállítása.
Egy nagy fehér szoba meg van világítva színes fényekkel. Na és?
A képekre nézve, a legtöbb emberben ilyen reakciót fog kiváltani. Ezt a művészeti alkotást nem megnézni kell, hanem benne lenni. A kellemesen meleg hőmérséklet, a cipő nélküli bambulás egy szuper steril térben, ahogy a színek finoman és nagyon lassan változnak át, lélekmelegítő élmény volt.
Az erős, de nem vakító fényben elveszted a referencia pontokat. Nem tudod, hogy a fény honnan jön, csak azt érzed, hogy a színek, a fény és a tér eggyé válik veled. Leülhetsz, állhatsz vagy sétálhatsz szabadon a fehér dobozban. Adj magadnak időt, hogy a szemeid átalljanak és te is belecsobbanjál ebbe a színmedencébe. Álomszerű élmény lesz, mintha sűrű ködben vagy egy hatalmas hómezőn meditálnál.
Fotó: Florian Holzherr (Jüdisches Museum Press)Ez a kiállítás miért pont a Zsidó Múzeumban van? A fénynek a Judaizmusban nagy szerepe van: a kezdetet és a születés végét köti össze. A fény születése itt a művész absztrakt fordításában látható.
Hasznos: 2019. szeptember 30-ig látogatható a kiállítás. Októbertől márciusig 12.00-18.00 között. A karácsonyi időszakban (dec.27-jan.4) reggel 10-től este 20.00-ig. Belépőjegy: 8 euro (kedvezményes: 3 euro).Időjegyet kell/lehet foglalni a múzeum kasszájánál vagy online, akár 4 héttel korábban.
Fényképezni és videózni tilos. Részletek
Berlinben van egy másik installációja is a fényszobrásznak. Az Doroteenstadtischer Friedhof 1-es számú temető kápolnáját világította meg. Helyet kell foglalni a német vagy angol nyelvű vezetett túrákra. A szombati napokon a túrák után rövid ideig azonban ingyenesen látogatható a kápolna. Részletek
A végére maradt a legszínesebb, legharsányabb program, amit receptre íratnék fel a téli időszakra:
Vivid – Grand Show a Friedrichstadt-Palastban
Szerencsés vagyok, mert a világ nagy és látványos show műsorainak zöméből kaptam ízelítőt az elmúlt években. A párizsi Moulen Rouge vagy a Lido, a havannai Tropicana, a Broadway előadások, a Disney showműsorok vagy Las Vegas revüi és a Cirque du Soleil ámulatos műsorai után nem gondoltam, hogy hasonló, sőt talán még látványosabb show-t látok. Ráadásul a szomszédban.
Színek, fények, jelmezek, koreográfia tökéletes harmóniája
Napokkal a show után is még előttem voltak a látványos vizuális jelenetek. A berlini Friedrichstadt-Palast nagyot alkotott, amihez a legjobb szakembereket szerezte meg. Philip Treacy, korunk legnagyobb kalapkészítője csodákat alkotott. Ő a show design igazgatója, aki Stefano Canulli jelmezkészítővel és Michael Cotten díszlettervezővel közösen varázsoltak el bennünket egy dzsungelbe, egy strasszos-kalapházba, egy éjszakai kertbe vagy futurisztikus bináris sci-fi világba.
Egyszerűen minden a helyén volt a két felvonásos műsorban, még úgy is, hogy az alaptörténet meglehetősen butácska volt. Egy kislányból android, vagyis egy emberi gép lesz, aki megpróbál kitörni és a saját útját keresi.
Ki lehetsz?
Mikor volt utoljára, hogy valamit először tettél meg?
Meddig mennél el, hogy boldog és elégedett legyél?
Ezekre a kérdések pattognak a főszereplő és a nézők fejében. A Vivid az élet szeretetének kinyilatkoztatása a világ legnagyobb színpadán, több mint 100 művésszel.
Androidonna – az androidok királynője felügyeli a bináris világot, ahol csak fekete-fehér, igen-nem létezik.
Guru – a bölcs mentor segít a főszereplőnek megtalálni a belső útját. Ezt egy ősi török művészeti technikával, az ebruval teszi. Egy tál vízbe színes festékeket csepegtet, amik a víz és olaj hatására varázslatosan mozognak. Ezt egy kamerával ki is vetítik az egyik színpad elemre. Főhősünk így belesétáll a festékes színvilágba.
A videó nem a showból van.
Jungle Extravaganza – lakkruhás pillangó, tollas zebra, kinyíló trópusi virág, alakját váltó kígyó vagy bokor. Csak kapkodtam a fejem, hogy lássam ezeknek a ruhakölteményeknek a részleteit. Trópusi békák ugráltak az 5 méter magas műanyag fűszálon. A szám alatt egy másik világba, a mikrokozmoszba kerültem.
A konferanszié hozza a Kabaré című filmből ismert figura jegyeit, ami azért is remek, mert az is Berlinben játszódik. Genderfluid karakter különleges hanggal, aki kicsit pajzán. Ami nagyon tetszett, hogy a bohócnak itt nem volt piros orra és nagy cipője. Ügyes húzás volt, úgy belevinni a komikus karaktert, hogy az hétköznapi ruhában volt.
Shakespeare 43. szonettjét énekelte arabul az énekesnő, miközben félmesztelen táncos fiúk és kabaré lányok mutattak be lenyügöző kortárs koreográfiát. A fiúkon szoknyaszerű ruha, a nőkön férfias mellény. A konvencióktól mentes társadalom képe jelent meg, ahol tolerancia van. A színháznak is ez a mottója:
Respect each other - Tiszteljük egymást
Nem emlékszem, mikor izgultam utoljára az artisták biztonságáért. Itt, ahogy néztem a halálkerék jelenetet, folyamatosan izzadt a tenyerem. Sőt, még most írás közben is hasonlóan izgulok értük.
32 kóruslány mutatja be a „rend a lelke a tökéletességnek” számot. Lakkruhában androidként vonulnak be a színpadra, fejükön egy fehér LED koronggal. A tökéletes koreográfiában egyszerre mozdul mindenük és a végén ők is színesek lesznek.
Hasznos: Jegyeket érdemes előre venni! A nézőtérről mindenhonnan jól lehet látni, de érdemes minél előrébb ülni, mert a ruhák részletei eszméletlenek. Szombatonként két előadás van. Jegyárak 25-100 euro között. Kedvezmény gyerekeknek, diákoknak, nyugdíjasoknak és munkakeresőknek, amennyiben a call-centeren vagy a jegyirodában veszed a jegyet.
Az előadás 2,5 óra hosszú 1 szünettel. Német, angol nyelvtudás nem kell! Fotózni, videózni tilos. Részletek
Fotók: Nady El-Tounsy, Brinkhoff/Mögenburg, Dennis Weinbörner, Robert Grischek (Friedrichstadt-Palast Press)
A szürke napokat és rossz időt így lehet színesebbé tenni Berlinben.
Berlinről szóló bejegyzések:
Ahol a fátylas lány hozza az ajándékot – Spreewald
Ezek a legjobb zöld helyek Berlinben
8 nem klasszikus látnivaló Berlinben
Streetart városnézés Berlinben
Nézz be a Facebookomra, Youtube-ra és az Instagramra is, ha már erre jársz!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.