Berlintől egy órára található egy hangulatos és kevésbé ismert vidék, ahova akár, egy napra is érdemes kirándulni. A világörökségi bioszféra rezervátumhoz tartozó Spreewaldot leginkább nyáron látogatják, de télen is vonzó úti cél. Főleg, az első két decemberi adventi hétvégén, amikor karácsonyi vásárokat rendeznek. Az egyikből a másikba, hajóval lehet eljutni.
A hidegben a hajókon pokróccal, forralt borral és helyi snapsszal melegedhetünk fel. Hóesésben még szebb lehet a kirándulás. Az adventi program része, hogy a 30 perces hajókázás alatt, egy helyi diák mesél karácsonyi történeteket. Külföldiekből alig van, így minden németül zajlik.
A két karácsony vásár kínálata hasonló. A népművészeti ajándékok mellett gasztró finomságok és kézműves termékek kaphatók. Engem ezek nem hoztak lázba, viszont a hangulat magával ragadó. Szolid karácsonyi fények villognak, szalma van a lábunk elé terítve, hogy azon járjunk. Nincs túlspilázva az egész, de pont az egyszerűsége miatt tetszett. Ha megéheznél, a bratwurst, a németes palacsinta, a kürtöskalács, a sütőtök krémleves és helyi sajtok közül válogathatsz.
Habár sokan voltak, de talán a természet közelsége miatt, mégis kellemesebb volt, mint egy városi vásárban nézelődni. Motorcsónakokat nem engednek a vízre, a modern gondolákat evezővel hajtják. Úgy tűnt, mintha az összes férfi a faluból erre a hétvégére alkalmi evezősnek állt.
Ez Németország Velencéje. A régióban a folyó kétszáz kisebb csatornára oszlik szét, amelyekből 250 kilométer hajózható. Ezek körül falvak, nyaralók és apró kikötők épültek. Nyáron kajakozni, evezni és kerékpározni szoktak itt, sőt a helyieknek még a postát is hajókon szállítják ki. Télen csak a hétvégi turisták szállnak csónakokba, de kirándulni a havas tájon is hangulatos. Vagy a környék apró falvaiban kávézni, sütizni.
A helyiek féltve őrzik a hagyományokat. A szorb közösség népi szokásait és életét a skanzenben mutatják be. Karácsony előtt, ennél a szláv népcsortnál, egy fátyollal és színes szalagokkal takart fiatal lány megy házról házra és édességet, gyümölcsöket oszt a szegényebb családoknak. Kis csengőkkel jelzi, hogy érkezik. Egyik kezében gyümölcs, a másikban színes szalagokkal díszített gallyak vannak. „Dźěćetko” (ahogy a szorbok hívják), vagy "Bescherkind" (ahogy a németek ismerik) arcát nem látni, hangját nem hallani, csak a két kísérője szólal meg. A fehér kesztyűjében háromszor simogatja meg a házigazda arcát, amivel az adventi időszakra jó szerencsét hoz. Mindeközben mindenki csöndben van, hogy az ünnepre hangolódjanak. A legenda szerint, ez a "láthatatlan" lány lesz az első az új évben, aki férjhez megy.
Lübbenau egyik slágerterméke az uborka. Különböző fűszerezésű, savanyított finomságokat árulnak a helyi kereskedők. Érdemes egy üveggel venni a csemege uborkából vagy pózolni vele.
Praktikus infók
Berlinből óránként indulnak a vonatok Lübbenauba. Irányonként 12 euró a vonatjegy fejenként. Az út kb. 1 óra. A vonatállomástól 10-15 perc séta a nagy kikötő.
Lübbenau autóval is megközelíthető, de a parkolásért még hétvégén is fizetni kell, ráadásul a forralt borral is csínján kell akkor bánni. Németországban minimálisan lehet alkoholt fogyasztani, mielőtt a volán mögé ülsz, de inkább ne tedd!
A hivatalos karácsonyi webodalon a hajókra lehet előre jegyet foglalni, ami így 2 euróval olcsóbb, de elég macerás, mert utalni kell és a visszaigazolásra is szükség van.
A környéken vannak wellness hotelek és termálfürdők, így akár egy hétvégét is kerekíthetsz a hajókázásból. Érdemes körbenézni Lübben, Burg és Cottbus településeken is. Nekem az legközelebbre marad.
Inkább Berlinben maradnál? Ezekből a cikkekből kaphatsz inspirációt.
Ezek a legjobb zöld helyek Berlinben
8 nem klasszikus látnivaló Berlinben
Streetart városnézés Berlinben
Nézz be a Facebookomra, Youtube-ra és az Instagramra is, ha már erre jársz!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.